„Nejlepší trenéři nepočítají opakování a nenavrhují tréninky pro své klienty za běhu. Spíše vytvářejí komplexní programy, které pomáhají jejich klientům získat to, čeho chtějí dosáhnout, a udržet to tak dlouho, jak dlouho to sami klienti budou chtít.“ /Institution of Motion, r. 2022/
Variabilita je specifita a lidské tělo je dokonalé místo pro život v pohybu a rytmu.
Lidské pohyby se vytvářejí v proměnlivém vnějším i vnitřním prostředí. Stejný motorický příkaz může vést k odlišným pohybovým vzorcům. Sportovec i nesportovec se instinktivně pohybuje do netradičních pozic, přizpůsobuje je svému prostředí. To je paradox obsažený v principu specifičnosti (SAID Principle: Specific Adaptation to Imposed Demands) – pohybové požadavky sportu a života jsou specificky variabilní. Je potřeba koordinovat tuto variabilitu, nikoli se ji snažit vyloučit.
Rozmanitost – mix různých forem a druhů pohybových aktivit a cvičení, které neprobíhá jen v jedné přesné linii. V tréninkovém programu pro zdraví je variabilita důležitá z neuro/mechanického hlediska.
Pro zajištění vhodné míry variability pohybu slouží tzv. 4Q model, strategicky sestavené čtyři kvadranty, propojené do komplexního celku tak, abychom podpořili zdraví a zároveň dosáhli konkrétních kondičních cílů. Není to rozmanitost nahodilá, jak by se mohlo zdát.
Neuromechanický model 4Q je komplexní přístup k tvorbě cvičebních programů a klasifikaci cvičení pro zdraví. Skládá se ze dvou kontinuí, které ovlivňují především náš nervový systém a tkáně (kosti, svaly, fascie, kůže), proto jej nazýváme Neuromechanický model. Máme i další modely 4Q, které zajišťují variabilitu pohybu v rámci Metabolismu a Zotavení (Recovery).
4Q formátování jsem se naučila od Institution of Motion, a ve všech třech modelech připravuji bbleisure koktejly klientům. V základech Neuromechanického a Metabolického modulu jsem proškolila i celý tým bbleisure instruktorek, 4Q formátování rády využíváme v našich skupinových lekcích.
Ať se Vám s bbleisure dobře cvičí, spokojeně žije.
Beata