Instruktorky sobě

17.4.2023 22:34
Aneb každá je jiná a má svůj styl, však provaz, za který táhneme, je jeden, a taky hlavní cíl. O tom, že žena trenérka musí v první řadě myslet na svoje vlastní zdraví, o tom, jak se změnila doba a tím pádem je potřeba nevtíravým způsobem pozměnit i přístup ke skupinovým lekcím, jejich vedení, formě a obsahu, o jaru a jeho dynamice, o power síle, která nesmí vyprchat dřív, než je nezbytně nutné, o síle generované ze zvláštních pozic. O tom všem jsme si povídaly s kolegyněmi a něco málo Vám z toho prozradím i zde.

V půli dubna 2023 jsme si s kolegyněmi instruktorkami bbleisure daly další společný čas popovídat a zacvičit si, utřídit, sjednotit, dejme tomu proškolit se (to slovo nemám ráda). Nejdříve jsme si zopákly témata z minula, kdy jsme se společně věnovaly tvorbě jednoduchých strategických formátů a sestav pro procvičení celého těla v metabolickém modu, které se hodí použít v našich skupinových lekcích, a jak je do nich zakomponovat. Taky jsme se pozastavily nad warm-upy a rozcvičkami.

V druhém díle jsme se věnovaly síle generované ze zvláštních pozic (odd strength) a síle power pro zdraví, agilitě. Mají velké benefity pro zdraví, stačí klíčová slova neurogeneze, synaptogeneze, rychlost reakcí, fibroblasty, kolagen, měkké tkáně, odolnost.

Mají šmrnc.

(ad článek z 19. 7. 2021):
Pod pojmem power si v tomto případě představme sílu, energii, agilitu. Význam slova agilní chápejme jako svižný, mrštný. Většina čtenářek i klientek jsou ženy, takže bych mohla napsat svižná, mrštná, energická, vitální. Plná šťávy. Bavíme se o POWER PRO ZDRAVÍ, ne o skákání a intervaláčích cviků, které ani pořádně neumíme, ale valíme je záda nezáda bez kontroly po minutě hodinu v kuse do úmoru. (Jakože ne my, chápete?!)
 
POWER cviky a sestavy cviků trénujeme podle filozofie a učení Institute of Motion. Jako všechno ostatní naše cvičení je to namíchaný efektivní koktejl a elegantní způsob tréninku pro hravé zdravé stárnutí. Takže od třiceti do ....sáti. Jedeme v tom ve všech grupách i sama doma jednou týdně určitě, v různých variantách a ohledech ke každé mamce i babičce.
 
Přece nenecháme tuto power sílu odcházet rychleji než je nutné, což?!
 
V samotném tréninku existují pravidla pro provádění jednotlivých cviků i počet opakování, jelikož velmi ráda využívám tzv. 4Q formáty, které mi pomáhají zajistit komplexní servis pro svaly, klouby, kosti, tkáně, fascie i mozek, tak je set o čtyřech cvicích naprosto ideální, s tím, že pro počet setů v rámci jednoho tréninku jsou taky pravidla. Stačí se jimi jen řídit.
 
Sama na sobě jsem poznala benefity, které tento trénink s sebou nese. Možná, kdybych měla třicet, ještě i čtyřicet, možná bych tomu musela věřit a ještě na sobě příliš necítila to blaho, ale v mém věku už moc dobře vím, a co je pro mé tělo i duši dobré,  s láskou ocením.
 
Agilita je schopnost rychle vystartovat,  rychle zastavit, rychle změnit směr, to všechno souvisí nejen s vysportovanými svaly a pohyblivými klouby, ale taky s jistou reakcí na podnět, s nervovou soustavou, senzory, s neuromuskulární senzitivitou.
 
Nejen celková kondice, atletická postava a zdravé srdce i nervy, ale také kolagen, kůže, vazivo, fascie.
 
To všechno a mnohem víc bohatství v sobě ukrývá pravidelné cvičení pro životní energii.
 
Má (š) ŠMRNC.
:-)

A tím pádem máš zaděláno na pořádný kus životní spokojenosti, radosti sám/sama ze sebe a svého bytí. Máš tím zaděláno na důležitou porci zdraví.

 

Nastavily jsme si režim EKO. Power for Health je vlastně eko kardio. Jestli význam eko pochopíme jako ekonomický nebo ekologický není důležité, obojí vystihuje podstatu: Zpomalujeme a ke své vlastní bytosti se chováme efektivně, šetrně a s láskou. Kdo je první na ráně, kdo první může vyčerpat všechny svoje čtyři sudy výkonu? Žena trenérka. Režim eko ale neznamená, že zpomalujeme a slábneme, naopak, my zpomalujeme a stáváme se odolnější. I pro Vás všechny chceme být silnější.

Trénink síly je neurologicky velmi náročný, protože i když se na něm podílí celé tělo, tak je to úmysl, který je první.

Neurologicky náročná je i doba. Proto Vás do toho všeho eko hospodaření táhneme s sebou.

Chceme, abyste i Vy byli odolní, funkční pro život, jaký je. 

A k čemu ta síla generovaná ze zvláštních pozic, lichých úhlů, mrtvých vzorců? K životu. Trénink pro život jaký je. Vyvinout sílu z neobvyklých poloh, a zachovat přitom integritu pohybu. Typický obrázek ze života: Mladá žena v náručí dítě, na uchu mobil, tašky s nákupem musela na chvíli položit na zem, aby mohla mít na uchu ten mobil, a v lodičkách na podpatku. Nebo rekreační golfista, občasný sezónní plážový volejbalista, nebo jakýkoliv rekreační víkendový sezónní jednou za čas sranda sportovec. Nebo zahrádkář, farmář, zemědělec. Prarodič, který má občas malé vnouče na hlídání a musí ho vyzdvihnout do tramvaje, autobusu, atd. Mohla bych vyjmenovávat dál. Liché úhly jsou zanedbané linie a vzorce. Každý takový slabý článek může ohrozit celý řetězec. Zhoršit kvalitu našeho bytí žití. Trénink této odd síly má svoje pravidla, aby byl efektivní a bezpečný. My už je známe a nevtíravě Vám je v lekcích předkládáme.

V bbleisure světě se snažíme dělat všechno to nejlepší a nejmoudřejší pro celkové zdraví každé/ho z nás. Například se radovat z toho, že se máme. Že se máme jeden druhého. Že můžeme. Že nefňukáme. Že se smějeme. Že je nám v tom našem světě moc hezky. Že je nám tu přátelsky, rovně, fér, přirozeně, bezpečno. Bez ohledu na věk, kondici, postavení ve společnosti. 

"Tu nikto pred nikým sa na nič netvárí..."

Voní to tu člověčinou.

Miluji tenhle svět.

A mimochodem..."dvere sú otvorené..."

Pojďte dál!

 

Beata BB