Voňavé terapie

27.8.2022 22:02
"Nejlepší péči svému tělu zajistíte tím, že se nejdřív postaráte o svou mysl." /Sanjay Gupta/

Ať jste špičkový sportovec nebo člověk, který se snaží aktivně pečovat o svoje zdraví, snažíte se hledat stále další možnosti a způsoby, jak být v celkové dobré pohodě. 

Hlavně ženy si často doma zapalují voňavé svíce, plní vanu vodou s esenciálními oleji nebo používají difuzéry s jejich těkavými kapkami.

S vůněmi přicházejí emoce, mohou být svěží, vzrušující, plné radosti a pocitu nové síly, taky plné hezkých vzpomínek, uvolnění, hebkých doteků, ale mohou taky padnout jako těžká dusivá deka.

Čichový nerv je jediný smyslový nerv, který vede přímo do mozku, do amygdaly. Amygdala je emoční centrum mozku. Čichový nerv dovede ovlivnit, přeladit limbický systém, a tím se mimo jiné podílí na podpoře emocí, chování nebo dlouhodobé paměti.

Vůně jako součást léčivé terapie využívá aromaterapie. Aromaterapie, známá již několik tisíciletí, je založena na používání aromatických látek, včetně esenciálních olejů a dalších esenciálních sloučenin s cílem zlepšit zdraví a náladu člověka, zlepšit jeho fyzickou nebo psychickou pohodu člověka. 

Esenciální olej je produkt získaný z rostlinných surovin, buď destilací s vodou nebo vodní parou, nebo z oplodí citrusových plodů mechanickým postupem nebo suchou destilací (def. ISO 1997).

Bylo zjištěno, že řada esenciálních olejů má různý stupeň antimikrobiální aktivity a předpokládá se, že mají antivirové, antimykotické, nematocidní, insekticidní a antioxidační vlastnosti. 

Aromaterapeutické terapie zahrnují masáže, inhalace a lokální aplikace.

Je potřeba si uvědomit, že i "přírodní produkty" jsou chemické látky a při nesprávném a neodborném užívání mohou být nebezpečné.

V rámci inhalací (oleje se odpařují do vzduchu pomocí nádoby s difuzérem, spreje nebo olejových kapek nebo se vdechují například v parní lázni), molekuly, které se dostanou do nosu nebo úst, dostanou se i do plic (mohou poskytovat dezinfekci dýchacích cest) a odtamtud do celého těla. 

Jakmile se molekuly dostanou do mozku, ovlivňují limbický systém, který je spojen s emocemi, ale taky se srdečním tepem, krevním tlakem, dýcháním, pamětí, stresem a hormonální rovnováhou.

Tímto způsobem mohou esenciální oleje působit na organismus jemně, avšak komplexně. Pokud s nimi umíme zacházet a ctíme míru, jako ostatně ve všem.

Lokální aplikace aneb esenciální oleje se nikdy neaplikují přímo na pokožku, vždy se musí ředit nosným olejem, a to umí opravdu jen odborník. 

Polykání se nedoporučuje vůbec, může to uškodit játrům i střevům, nervovému systému.

Vzhledem k tomu, že éterické oleje způsobují v těle reakce, ne všechny oleje budou prospěšné pro každého. Chemické sloučeniny v éterických olejích mohou v kombinaci s léky vyvolat nežádoucí účinky. Mohou snížit účinnost běžných léků nebo mohou zhoršit zdravotní potíže jedince.

Například člověk s vysokým krevním tlakem by se měl vyhnout povzbuzujícím látkám jako je rozmarýn. Některé sloučeniny, jako je fenykl, anýz a šalvěj, působí podobně jako estrogen, takže osoba s nádorem prsu nebo vaječníků závislým na estrogenu, by se jim měla vyhnout.

Opatrní by měli být ale i alergici, včetně nás se sennou rýmou, astmatici, epileptici, i těhule.

Důvod, proč o aromaterapii píšu je prostý, zcela určitě patří a bude patřit do programu zotavení, do kbelíků lidské výkonnosti a recovery, ať už je člověk špičkový profesionální nebo amatérský sportovec nebo jen aktivně jde pro svoje zdraví, aby byl lepší matkou, babičkou, lepším tátou či dědou či šéfem.

Aromaterapie patří do rukou odborníka, pak je z ní luxusní globální zásah do těla i duše člověka.

Něco málo si ale pro sebe můžeme udělat i my doma. Jak už píšu na začátku, zapálit si aromatické svíčky nebo nakapat pár kapek těkavého oleje do difuzéru či do vany.

Nejspíš máte svoje oblíbené vůně, možná zkoušíte, hledáte, nevíte.

Nabízím Vám jednoduchý osvědčený tip, mám ho od odborníků a mně sedí tuze dobře, používám to v rámci ranních a/nebo večerních rutin, hodí se k meditacím nebo pokusům o ně ;-):

Ráno (nebo před výkonem, tréninkem, stresem) citrusová vůně - nastartuje, nabudí, vzruší, ale zároveň umí zmírnit hněv a napětí.

Večer (nebo po výkonu, tréninku, stresu) levandulová vůně - uklidní, poskytne relax, zároveň podpoří trpělivost a schopnost zvládat každodenní rutinu.

Já osobně si teď libuji i v rozmarýnu, dává mi sílu a chuť vrátit se do formy. 

Pro ženy obecně může být dobrý bergamot, ta vůně je sladká, ale svěží, pomáhá při nervózním zažívání i usínání, může to být dobrá volba pro zmírnění premestruační tenze. Při menstruaci může harmonizovat mysl i děložní sliznici jasmín, je to stimulant a tím pádem prý pomocník i pro muže a erekci. 

Oblíbenou vůní v domácnostech je eukalyptus, má protiinfekční účinky a prý je schopen zničit i choroboplodné zárodky v ovzduší. Ale taky je prý na něj mnoho lidí alergických.

Mohla bych vyjmenovat desítky dalších vůní a olejů a Vy mi jich další desítky doplnit. Ukončím to vzpomínkou na dětství a pubertu, kdy máma a babička pravidelně připravovaly heřmánkový roztok a všechny tři postupně jsme nad štokrlí pod dekou inhalovaly. 

Pro doporučení konkrétních vůní a esenciálních olejů je dobré jít k sobě samým, zklidnit se a ptát se, co chceme, jaké potřeby v tu danou chvíli máme.

Využitím aromaterapie směřujeme k rovnováze, k harmonii, chceme přidat, co chybí a ubrat, čeho je moc. 

 

Vychutnávejte si vůni domova i dálek, ročního období, lásky.

Beata BB