Sportovní hodinky, ano nebo ne?

30.7.2021 11:56
Jeden by je nechtěl ani za nic, druhý bez nich nedá ani krok a ještě s nimi spí. Pro někoho po získané zkušenosti stresující strašák kvůli kterému se málem ztrhal anebo cítil frustrovaně, když nezvládl s/plnit tý/denní limity, pro jiného podaný prst či hozená rukavice na startu do nového způsobu života, když mu právě ony byly parťákem v boji s nejtěžším soupeřem - se sebou samým. Ptala jsem se i Vás na Váš názor na sportovní hodinky, děkuji Vám moc za Vaše příspěvky, ještě i nadále je můžete s námi sdílet, třeba Vás něco napadne při čtení článku.

"Slyším kolem sebe, že je na tom pak člověk závislý, že se hýbe jen proto, aby na něj pak hodinky nekřičely  nebo aby dotahoval v aplikaci další sportovce, kamarády. Mám pocit, že jen dravej člověk, který se rád a přirozeně hejbe, ocení ty vymoženosti a může z nich těžit. Ostatní se uštvou."

"Byla jsem bezradná, nevěděla jak bych manžela zvedla z gauče i z hrozné nálady, ta karanténa byla fakt strašná záležitost. Pak jsem mu koupila k narozeninám sportovní hodinky, nechtěl je, riskla jsem to, řekla mu, ať si najde nějakou aplikaci a i kámoše, se kterýma ji může sdílet. Tvářil se na mě jak na vraha. Teď se mi usmívá přes rameno, když mu ukazuju, co ti píšu. Jo, začal s těma hodinkama chodit kdesi po lese, pak jezdit na kole, později i s nějakýma kolegama z práce. Jednou přijel durch mokrej, prý si s sebou bude vozit i plavky a možná se s chlapama přihlásej do jakýhosi triatlonu či co. Furt si cosi plánují, posílají, měřej. No chlapi no. Nakonec budu ještě nadávat, že na mě už nemá vůbec čas! :-) Víš co, ať je to jak je to, já volám třikrát týdně hurá a nazdar a díkydíkydíky sportovním hodinkám.  Mému muži pomohly překonat nejtěžšího protivníka, kterého měl, toho, co se ve volném čase jen válel na gauči. Prospělo to jemu a vlastně i mně a i ty děcka, když přijdou, tak nestačej na svého jak vyměněného otce zírat!"

"Jde o moji nekonečnou snaživost, která je při měření uchopitelná. Manžel mi z kola sundal i tachometr, protože jsem byla pořád nespokojená se svým výkonem. Prostě nejsem žádný cyklista. :-) Teď mám více radosti z jízdy. Prostě jedu na pocit..."

"Hodinky? Nepotřebuji. Pohyb je přirozenou součástí mého života, mám ho pod kontrolou a nepotřebuji  poměřovat."

"Mám je od Vánoc a i s nima spím."

"Kondici asi zvládnu udržovat (nejlépe o fous zvyšovat) i bez hodinek, ne?"

"Jako myslíš tepovku? Ne, tu si nijak nehlídám, manžel mi je koupil k narozeninám, ale já na to moc nejsem, většinou mi to připomene muž, ať si je zapnu, když jedem na kole."

"Jo, používám. Aj děcka už je chtějí. Zatím jsme jim dali jen takový ten náramek na měření kroků, jsou nadšení, mají partu, ve které si posílají počet kroků, které ušli každý den. Natáčejí i videa a říkají si vzájemně ty výsledky a soutěžej spolu kdo víc. Tohle jejich čumění do "elektroniky" nám vlastně vůbec nevadí."

"Jojo, jak si mi doporučila ty nordic walking hole a "zapisování" do deníku, případně aplikaci, tak od té doby je používám. Úplně se těším jak se tam vždycky podívám, jak mi tam přibývají vzdálenosti, které jsem ušla, to bych do sebe ještě nedávno vůbec neřekla. Mělas pravdu, Bei, fakt mi to pomohlo. Už jsem zlanařila i sousedku, dokonce už jsme se zapojily i do jakési výzvy, jeden měsíc jsme ušly 50 km, vlastně úplně v pohodě, teď chceme 100 km. Až pominou ty úmorný vedra, jdem na to. Děkuji!!!!!"

"Ne, nepoužívám. Zkusila jsem to, ale nesnáším je. Byla jsem nervózní každý večer, že jsem neměla splněný kroky, byla jsem z nich tak akorát uhoněná a na nervy."

 

Děkuji moc za Vaše názory.

Já osobně jsem se sportovním hodinkám poměrně dost dlouho vyhýbala. Neměla jsem pocit, že bych si měla měřit kilomety, metry, hodiny, minuty, tepovku, proč, když jsem se vždy hýbala hlavně pro ten dobrý až radostný pocit z pohybu samého, bych měla cokoliv sledovat či dokonce kontrolovat. Jediné co jsem kdy sledovala, a stačil mi na to mobil, byl počet kroků, spíš jsem se chtěla přesvědčit, že lidem nekážu vodu a přitom sama piju víno, a taky jen ze zajímavosti, kolik nachodím díky psovi, kolik do práce pěšky, atd. 

Jenže pak přišel ještě jiný pohled na pohyb, ten, který souvisí celistvě se zdravím, s cirkadiánním rytmem, nejen můj vlastní, ale i ten skrz na skrz v rámci healthcoaching studia. Taky čistě praktický pohled, to když moji kolegové v rámci studia posílali analýzy a grafy ze svých tréninků a já nic takového neměla.

K tomu ještě přišel rok s karanténou, odloučení od skupinových lekcí a akcí.

A první zkušenosti s koučinkem na dálku, tzv. remote coachingem a naše online obývákové lekce. Někteří z Vás potřebovali nové impulzy, motivaci, výzvy, začali jste mi posílat analýzy a souhrnné grafy z Vašich hodinek. A já chtěla mít nějakou kontrolu i sama nad sebou, jestliže Vám chci namíchat WorkIn o nízké intenzitě před spaním, a vidím Vás jen přes kameru, musím především hlídat sebe, že mi nepoleze rafička do jiných zón, než do nízké, navíc je barevná, vidím ji i bez brýlí, které bych si musela nasazovat, kdybych měla hlídat tepovku a čísla. 

Od té doby mám vlastní moderní sportovní hodinky, abych mohla nejen měřit a sledovat svoje, ale především, abych zjistila, co všechno mohu vyčíst z těch Vašich :-) a co z jejich podle mě "pro" mohu doporučit i Vám.  

Přišly dny, kdy jsem i já zcela propadla tomuto nakažlivému partnertství, a s hodinkami jsem i spávala, vlastně i teď ještě občas spávám, nehnu se bez nich na krok, a když jo, tak je mi po nich smutno.

Zkrátka je miluju. Včetně jejich mínusů. Mezi ty počítám to, že se dobrovolně vystavuji sledování, (dá se to nastavit soukromě), a to nejen sama sebe, ale kdoví kým prostřednictvím aplikace a GPS a kdoví čeho všeho technologického. Že je to k počítačům, noťasům, telefonům, nevím čemu všemu další věc, do které čučím, která na mě svítí, bliká, mrká.

Jinak jim sama za sebe nemohu vytknout vůbec nic, naopak vychvaluji, a úplně nejvíc chválím funkce jako jsou:

Sledování zatížení organismu,

s tím související doporučení regenerace (v hodinách),

díky kontrolce tepové frekvence jsem schopná vytušit blížící se menstruaci nebo náchladku, a podle toho si pak přizpůsobit svůj vlastní nejen tréninkový plán,

funkce pokročilé sledování spánku, to je špica špicová,

a taky  například vodotěsnost, navigaci, cestu zpět, hudbu, a další a další.

Metry, kilometry a časy  mě vlastně skoro vůbec nezajímají :-). 

Nezajímá mě totiž jen samotné cviko a tělo v pohybu, ale tělo a zdraví jako jeden celek. Vždyť i samotná tělesná kondice souvisí nejen s tréninkem tělesným, ale se správným jídlem i odpočinkem, se správnou regenerací.

Při tomto přístupu pak neexistuje tělo oddělené od ostatních systémů, od mysli, od životního stylu, stravování, regenerace včetně spánku, atd.

Zezačátku jsem se s hodinkama dohadovala, když mi doporučovaly 34 hodin regenerace, tak jsem si říkala že se snad pokakaly v kině. Kaqždé neuposlechnutí jejich dobré rady se mi ovšem velmi brzy ukázalo, nejen na hodinkách v údajích, ale i mně na těle, na náladě,... i když, kdybych už dávno neuměla poslouchat, vnímat velmi citlivě svoje tělo, (jakože na tom už sedm let poctivě pracuji a trénuji to stále dále), tak by to mohly být právě ty hodinky, které mi něco chtějí naznačit, a které mi vlastně chtějí pomoci ochránit mé zdraví. 

Jdu cestou celostního, tzv. holistického přístupu k vlastnímu zdraví a beru Vás, kteří sami chcete, s sebou.

Svítilna v podobě sportovních hodinek nám může být velmi praktickým společníkem na této cestě.

Bez ohledu na čísla a poměřování metrů, minut, kalorií, vzádleností...Jestli mi rozumíte...No, i když sledovat alespoň tak by očko ty vydané kalorie není úplně k zahození, můžeš si tak líp nastavit nebo ubrzdit i kalorické bomby v jídelníčku, že...

A koneckonců na chvíli vypnout se dají vždycky, stejně jako televize, počítače, wifi,...

Jo, a ještě něco, nepropaguji žádnou značku. Mám svoje Suunta 9, ale znám i Garmini 4s jsou slušný oddíl, a celá řada výrobců dělá svoje dobré věci.

Pište mi i nadále k tomuto tématu nebo k čemukoliv Vás napadne! Miluju to číst, přemýšlet o tom a hlavně o tom s Vámi mluvit!!! Už teď se těším na Vaše nové otázky, náměty, poznatky. A to jich mám plno ještě rozepsaných na papíře i v hlavě. :-)

Beata BB