Ranní rozcvičky, k čemu že jsou dobré?

8.7.2021 04:04
Ranní aktivace, rutina, tou každý můj den začíná. Můj biologický den ve skutečnosti začíná už předešlé noci, spánkem. I Váš. (Ale o tom až někdy v jiném článku). K čemu jsou aktivace dobré, ať už ty ranní nebo ty předtréninkové, ať už tím "tréninkem" máme na mysli byť jen rekreační pohybové aktivity jako jsou chůze, běh, sporty? Ke zdraví. (Trapná klišé odpověď, že?).

Jako prevence poranění, zranění a také jako prevence rozličných zdravotních neduhů a onemocnění.

A proč preferuji ranní (roz)cvičení? 

V tomto článku se zaměřím čistě na ranní rozcvičky, nikoliv na warm-upy před sportem a cvičením. Co mohu i Vám doporučit a vypíchnout o ranní rutině?

Čas, který už pak během dne pro samé povinnosti nenajdeš. Pohltí tě práce, přijde návštěva, děti a rodina vyžadují tvou pozornost a přítomnost. Přemáhá tě únava. Máš v sobě jídlo, možná i několik denních jídel, necítíš se na pohyb a cvičení.

Ladíš tón pro veselejší, úspěšnější, zdravější den. Po ranním cviku se cítíš svěže, nemáš chuť se po něm (promiňte to slovo) prasit nevhodným jídlem.  Dáš si studenou sprchu, večer se ti do chladu moc nechce. Nebo?

Přípravíš "systém" na příjem stresu.

Rozcirkuluješ tělesné tekutiny. Voda. Krev. Lymfa. Intersticie. 

Připravíš nervový systém. Propriocepce. 3D.

Připravíš klouby na bezpečný pohyb. 3D

Připravíš svaly na bezpečný pohyb. Zaktivuješ vnitřní stabilitu. (Hluboký systém).

Navodíš hormonální balanc.

Menedžuješ hladinu cukru. 

Menedžuješ krevní tlak.

Buduješ pevné a silné svaly. (Ráno je testosteron na vrcholu).

Lépe pálíš tuk.

Přirozeným způsobem pečuješ o svoji pokožku. 

Podporuješ tři důležité prvky pro své denní pracovní/studijní/běžné životní činnosti: Pozornost. Vizuální učení. Rozhodování.

Stres. Jsi odolnější vůči tlakům vnějšího prostředí. 

Spánek. Přestože necvičíš před spaním, i tak máš zaděláno na kvalitnější spánek.

Cirkadiánní rytmus. Nastavíš si přirozený rytmus těla.

Zdraví. Zdraví neznamená nepřítomnost nemoci, ale POCITy celkové spokojenosti. Nebo máte jiný názor?

 

Výše popsané položky jsou důležité pro každého člověka z masa a kostí, jedno jestli je vrcholový sportovec nebo rekreační fanatik, anebo typický gaučový povaleč. Pro každého se hodí ranní rutina. Co se týče sportovců, měla jsem tu čest mluvit na toto téma s mladými hokejisty, a došli jsme společně k názoru, že každý mládežník či junior sportovec může využít krátký každodenní časový prostor k podpoře ještě lepšího svého výkonu - když vy/buduje návyk pro ranní rutinu, když si udělá čas podpořit např. mobilitu kyčlí, kotníků, hrudníku, atd.  Dospělí vrcholoví sportovci svoje rutiny a návyky vybudované mají. Rekreačním nadšencům, běžcům, tenistům, volejbalistům, cyklistům,...,by posílily odolnost před bolestí a zraněnínim. No a gaučeři, 6x týdně 20 min. a pak už jen půlhoďka a jsou na minimu doporučovaných zdravotních minut pohybu týdně. 

20 minut každé ráno 6 dní v týdnu = dvě hodiny týdně.  Což není málo.

Minuty a hodiny času a už vůbec ne samotná kondice, odolnost, stárnutí bez bolesti, imunita na poli nerostou. Získat je ale může každý, a nemusí se kdovíjak přemáhat a dřít. Klíč je v dlouhodobé pravidelnosti, vyváženosti a ve vlastní hlavě.

 

Které cviky nebo jaký druh cvičení ráno zvolit?

Jak je dávkovat, aby Vás ranní rozcvička nestála víc než 20 minut?

Mohu Vám doporučit na základě své vlastní dlouholeté praxe a po uplynulém roce s virem i na základě praxe s některými remote coaching klienty.

Na všechny výše uvedené položky máme bbleisure osvědčený zásobník cviků a sérií cvičení. Kombinace, koktejly.

Ráda se o některé z nich podělím i s Vámi.

Těšte se na semináře a i webináře tomuto tématu věnované.

Termín/y se již brzy dozvíte.

 

Jo, že se ráno nemůžete probudit? No záleží jak moc a co vlastně chcete, dá se začít třeba tím, že si posunete usínaček, je milosrdnější než budíček. ;-)

 

Článek ještě možná trochu doplním, ale přemýšlet o něm můžete už teď.

Psát mi můžete k tomuto i k jiným věcem, ptát se, co Vás zájímá.

Těším se.

Beata BB