Vaření je lék

9.7.2023 07:35
V moderní společnosti se stalo trendem jíst jídlo mimo domov. Důvodem je, že mnozí považují vaření za časově náročnou činnost. Pokud však chcete svému zdraví dodat energii a živiny, zároveň snížit stres běžného života nebo například ten, který je spojený s Vaší nemocí, vaření doma je úžasný způsob. Pokud se Vám vaření stane koníčkem. Protože všechny koníčky mají tu úžasnou moc.

VAŘENÍ je krásný koníček a zároveň důležitá součást prevence i terapie nejen autoimunitních nemocí.

V moderní společnosti se stalo trendem jíst jídlo mimo domov. Důvodem je, že mnozí považují vaření za časově náročnou činnost. Pokud však chcete svému zdraví dodat energii a živiny, zároveň snížit stres běžného života nebo ten, který je spojený s Vaší nemocí, vaření doma je úžasný způsob. Pokud se Vám vaření stane koníčkem.

Protože všechny koníčky mají tu úžasnou moc. Pomáhají Vám zvládnout stres, harmonizovat jeho hladinu, posílit sebeúctu a sebevědomí, dokonce i zlepšit spánek, protože spokojeněji usínáte.

Nejsem žádná výborná kuchařka, už vůbec ne pekařka a cukrářka, přesto mě baví ten čas a všechno okolo přípravy jídla. Nákup, příprava, vaření, prezentace na talíře. Neumím klasiku, omáčky, bábovky, buchty, dorty, možná jsem je i uměla a zase bych se naučila, ale s manželem tohle nejíme, tak nemám důvod a tím pádem ani trénink. Pravda je, že na toto nemám ani trpělivost, tím pádem ani čas. Nechybí mi to. Mám svůj autoimunitní protokol, šťastná, že mi střevo tráví a jídlo voní a chutná. Kromě relapsu, kdy žiji jen na koktejlech, se snažím jíst co nejvýživněji a nejpestřeji. To neznamená, že do sebe cpu úplně všechno. Jsem vybíravá. V restauracích a jídelnách už jím jen sporadicky (nic proti nim). Většinou v případech, kdy není jiná možnost. Nebo tam, kde to už mám vyzkoušené a vím, že mi bude po jídle dobře. Mám ráda kontrolu nad vším, co do pokrmů jde, jestli rozumíte jak to myslím. Manžel jí, co já, vynechávám mu, co nemá rád, přidávám, co má rád on a nedělá to dobře mně.

Důvodem, proč vaření snižuje stres, je to, že pomáhá připravovat jídlo s pozorností, rozvahou, uvědomováním si, všímavostí.

Uvědomování si nutričních hodnot v jídle a propojení se s jídlem během procesu jeho přípravy buduje celkovou všímavost. Když si jídlo připravujete sami, lépe si uvědomujete, co konzumujete. Vědomé vaření je svým způsobem předávání léčivého doteku a lásky do jídla. Ta se nakonec přenáší i na Vás a Vaši rodinu.

Důvodem, proč vaření pomáhá snižovat hladinu stresu a činí Vás šťastnými, je to, že stimuluje všechny Vaše smysly. Krásná vůně, střídání fází vaření, zvuk vydávaný při vaření stimuluje Vaše smysly a vytváří endorfiny, hormony štěstí. 

Studie zveřejněná v časopise Public Health Nutrition* zjistila, že lidé, kteří se spoléhají na domácí vaření 6 až 7krát týdně, konzumují zdravější potraviny než ti, kteří si jídlo nepřipravují tak často. Lidé si mohou promyslet a hospodařit s dávkami i druhy bílkovin, tuků, cukrů, solemi, bylinkami nejen podle chuti, ale potřeb vlastního těla. 

Já osobně jsem se k takovému vnímání dostala díky nechutenství v době relapsových krizí. Nejde to být víc než několik dní na umělé výživě.  Po pár týdnech Vám nelezou už ani koktejly, které mají za úkol vyživit Vaše tělo bílkovinami, tuky, cukry, vitamíny, minerály. Navíc, mám dojem, že to byl Hippokrates, kdo řekl, že orgán, který neplní svou funkci, umírá. Takže není asi dobré donekonečna nežvýkat, nepolykat, zpovykat střeva jen tekutou stravou. Musí (te) se snažit. A není, alespoň pro mě určitě ne, lepší způsob, než je ošálit smysly. Vůněmi, barvami, chutí, variabilitou na talíři. Velké porce Vám nejen při zánětech ve střevech nedělají dobře, takže si vytváříte malé pestrobarevné prezentace, lahodné zraku, čichu, chuti. 

O tomhle napíšu víc v připravované knize, jak je to těžké, dostat se zpátky do metabolické rovnováhy, aby Vám například i po padesátce znovu nabyla svalová hmota, zvláště když se říká, že v tom věku ubývá sama o sobě zcela fyziologickým způsobem. Nebo jak doplnit tělu železo, když kvůli nezastavitelnému krvácení ze střev sjedete až na hodnotu hemoglobinu 72, odmítnete z první nabízenou transfúzi, kterou už jste kdysi jednou dostali, a vlastně Vám ji pak po hlubším zvážení všech pro a proti lékař ani nedoporučí, a co dělat, když do sebe ládujete železo v tabletkách a bolí Vás z toho břicho ještě víc.

Záleží Vám pak na každém soustu čehokoliv, co víte, že je Vašemu tělu a zdraví prospěšné. Soustředíte se na výběr a nákup vhodných potravin, soustředíte se na proces vaření, vnímáte všemi smysly, všímáte si každé odezvy Vašeho těla. Což je samo o sobě léčebné bez ohledu na to jestli trpíte poruchami střevního nebo jiného charakteru anebo jste zatím úplně zdraví.

Aktivitu vaření provozovali naši předkové, kteří si opékali maso divokých zvířat a ptáků, aby ukojili svůj hlad. Dnes vaříme nejen proto, abychom ukojili hlad, ale také proto, abychom uspokojili své chuťové pohárky, které touží po chutných pochoutkách. Proto byla objevena řada ingrediencí, jako je koření, bylinky a přísady, které nám jídlo zpříjemňují. Vaříme proto, abychom měli kontrolu nad svým zdravím. Jedno jestli při kardiovaskulárních problémech, autoimunitách nebo v plném zdraví. Vaření je i vhodný způsob jak trénovat kognitivní dovednosti, které spočívají třeba i v mentální schopnosti vybírat ingredience s tím, že mnohdy musíte odolávat pokušení, také v pochopení procesu proměny jídla při vaření, v trpělivosti, paměti.

Uvědomuji si, že není snadné najít tento pohled na vaření, když s několika dětmi a hladovými krky a frkotem běžného života Vám to nějak úplně nejde snoubit. Stejně tak je mnoho lidí, kterým připadá naprosto zbytečné vařit sám pro sebe. Zvláště, jsou-li oslabeni nemocí nebo nechutenstvím.

Musíte se na to umět hezky podívat.

Na vaření jako takové a pak i na to jídlo na talíři. Úplně stejně těžké je to pro rodiče malých dětí, které jsou hladové, ale i mlsné a vybíravé, jako pro obézního kardiaka, člověka s autoimunitním problémem, ženu v menopauze nebo osamoceného seniora. Těžké, ale důležité.

Jídlo je prevence a lék.

Je to s ním stejné jako se cvičením. Jde ti lépe vařit i jíst, když na to jdeš s chutí, radostí, se záměrem žít svůj život v co nejlepší kvalitě a spokojenosti.

 

Že těmito slovy nechci navádět lidi, aby nechodili do restaurací, nemusím zdůrazňovat přátelům, ani čtenářům těchto kapitol, kteří mě osobně znají. Vědí dobře, že si umím pochutnat na lahodných pokrmech i vínu v krásném místě s milou společností. Když je mi dobře. Mimochodem o tom jak moc příznivý efekt na zdraví může mít z času na čas taková společenská večeře například, o tom zase klidně celá kapitola někdy potom. 

 

Článek budu ještě doplňovat, téma vaření doma bude i součástí připravované knihy.


Fotografie v galerii jsou ze Školy vaření Romana Pauluse. Teambuilding lékařů kardiologů z FNOL a LF UP se mně líbil jako absolventce rekreologie se zaměřením na management volného času, jako trenérce specializované na zdraví a výkon i jako účastnici této školy vaření. Společně trávený volný čas s přidanou hodnotou, bez stresu a na pohodu. Byla to úžasná záležitost. Vařili jsme Itálii a moc se nám to povedlo.

 

 

Is cooking at home associated with better diet quality or weight-loss intention? - PubMed (nih.gov)